pondělí 7. prosince 2015

Retro výzva - 50.léta

foto: moje maličkost


Krásný den všem!


V dnešním článku se v rámci Retro výzvy přeneseme 
do 50. let minulého století
tedy do období 1950 - 59. 

Bylo to období poválečné, 2.sv.válka skončila v roce 1945 a od roku 1948 se moci v Československu ujali komunisté. Vše se znovu budovalo, města, továrny a celá ekonomika. Probíhalo znárodňování, kolektivizace (JZD - Jednotné zemědělské družstvo), elektrifikace obcí. 

V této době vznikla spousta vynálezů, jako např. mikrovlnná trouba, kreditní karta, automatická převodovka, stereofonní zvuk. Dále se vyvíjely první sálové počítače a programovací jazyky. Rozmáhalo se televizní vysílání a telefonování. Tím pádem i filmový průmysl, zejména v Hollywoodu. Vidět, co se v této době 
(a další) dělo, můžete např. ve filmu Forrest Gump. Ze světových událostí té doby bych připomněla ještě válku ve Vietnamu a počátek studené války mezi USA a SSSR. 


V této době se natáčelo hodně filmů, nejen v USA, ale i v ČSSR. Mezi nejznámější patří Dobrý voják Švejk, Cesta do pravěku, Pyšná princezna, Princezna se zlatou hvězdou na čele, Dvanáct rozhněvaných mužů, Stvoření světa. V roce 1959 byla natočena slavná komedie Někdo to rád horké s Marilyn Monroe.Co se týče módy, zlatá 50. léta přinesla puntíky, proužky a kostky. Kudrnaté vlasy a podtočená ofina byly také typickým znakem této éry. Ale nejvíce to bylo vidět v Americe, ženy si natáčely vlasy, lakovaly nehty a nosily rudé rtěnky. Byly většinou v domácnosti, zatímco muži vydělávali. U nás móda nabírala jiný směr, ženy nosily na hlavě šátky. Často nosily montérky a zástěry, protože musely (povinně) pracovat. Budu tedy psát spíš o té módě americké. Móda 50.let vycházela z módy 40. let, ale byla uvolněnější a hravější. Důraz se kladl na ženské křivky, šaty obepínaly pas a sukně byly široké nebo naopak úzké obepínající boky. Délka byla těsně pod kolena, ale i do půli lýtek nebo po kotníky. Barvy spíše pastelové (modrá, zelená, hnědá, béžová, žlutá)Ikonami této doby se staly např. Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Grace Kelly. Módu tohoto období můžeme vidět ve filmu Pomáda. V současné době se tato móda opět vrátila a šaty tohoto typu se dají běžně sehnat. 


zdroj
zdrojA jdeme na make-up!!! :)Základem kouzla make-upu 50.let bylo zapomenout na pudr! Pleti měl být zachován mladistvý přirozený lesk. Stíny velmi světlé, bílé, slonovinové, jen v záhybu oka lehce vystínované hnědým stínem tam, kam dopadá přirozený stín nadočnicové kosti. Spodní linka též vystínovaná hnědým stínem a na vnějším koutku směřující dolů, kam dopadá přirozený stín od řas. Černé oční linky byly většinou tenké a velmi dlouhé. Na vnější straně dlouhé umělé řasy, které splývají s linkou. Rozjasňovač po stranách nosu a tvářenka růžová. Ikonické rty s tmavší konturkou a rtěnkou v klasickém rudém odstínu. Rtěnka ve dvou vrstvách, mezi kterými se rty obtiskly do ubrousku a nakonec vrstva lesku. 
Podle těchto pravidel jsem vytvořila svůj dnešní make-up i já. Nejvíc práce mi dalo nalepit umělé řasy, protože jsem je zkracovala a tudíž jsem použila jen nějaké levné z Kiku, byly ale dost nepoddajné. Kvůli tomu ve finále tenké linky působily masivnějším dojmem. Problém jsem měla opět s účesem. Mám zrovna období, kdy mi vlasy nejdou natočit. Nejdříve tedy pár fotek z té doby, kde vidíte make-up i účesy:

GRACE KELLY

AUDREY HEPBURN

MARILYN MONROE

(zdroj těchto tří fotek: http://hipchick.blog.cz/0806/50-leta-ucesy )
A teď už moje dnešní líčení:detail očí
Na závěr jsem účes zkusila ozvláštnit aspoň čelenkou:


Dnes jsem použila tyto produkty:


Doufám, že se vám dnešní článek líbil a přeji vám krásný den.Blogerky zapojené do této výzvy, u nichž najdete další články o této éře:

1. http://www.mejserada.cz (Radka = já)
8. www.hopeless-girls.blogspot.cz (Marti a Adél)


23 komentářů:

 1. Super! Nejvíc se mi líbí první fotka, ta je roztomilá. Puntíky miluju, šaty ze téhle módní vlny se mi moc líbí :)

  OdpovědětVymazat
 2. Nádhera, krásný účes líčení i fotografie! Moc Ti to sluší :)

  OdpovědětVymazat
 3. You look beautiful Sweetie:) Nice make up:)
  kisses

  http://irreplaceable-fashion.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 4. Tohle ti opravdu sluší... co dokážou upravený vlasy. :) Taky už se s nima musim něco naučit.

  OdpovědětVymazat
 5. Tohle ti moc sluší, hlasuju za častější nošení! :)

  OdpovědětVymazat
 6. Krásný!! Úplně jsme se zasnila a vzpomněla si na ty krásné filmy, které se odehrávají v 50.letech :-))

  Nela z Beauty Charm

  OdpovědětVymazat
 7. Moc se ti to povedlo! Moc pěkný :)

  OdpovědětVymazat
 8. Sluší ti to. Toto období muselo být s ohledem na módu velmi krásné.

  marketatrpisovska.blogspot.cz || Lifestyle blog

  OdpovědětVymazat
 9. Na fotkách vypadáš jak holčička. Moc hezké.

  OdpovědětVymazat
 10. Ta poslední fotka je úžasná. Tenhle look ti neuvěřitelně padne. :)

  OdpovědětVymazat
 11. Myslím si, že tohle líčení ti strašně sluší! :)

  SweetElis

  OdpovědětVymazat
 12. Tento styl miluju :) Líčení se ti moc povedlo, sluší ti to :)
  Infinity of Colors

  OdpovědětVymazat
 13. Raduš, to je nádhera jak líčení tak celý článek :-)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za váš komentář ke článku, Radka.